Розпочато роботи зі встановлення інтелектуального вуличного освітлення в місті
Жовтень 22, 2020
Фінальна стадія із залучення міською радою інвестицій у розмірі 32 млн Євро
Жовтень 22, 2020

Земельна реформа 2020

Земельна реформа 2020

28 квітня 2020 року Президентом України був підписаний Закон від 31.03.2020 № 552 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який набуде чинності з 01 липня 2021 року.

Розглянемо, до чого слід підготуватися.

В першу чергу згаданий закон зачіпає продаж не всіх земель, а наступних:

 • земельні ділянки товарного сільськогосподарського виробництва;
 • для ведення особистого селянського господарства, якщо вони були виділені у натурі власникам земельних часток (паїв).

Зміна їх цільового призначення до старту земельної реформи заборонена.

Земельну реформу запустять з середини наступного літа, тобто з липня 2021 року. При цьому умовно у земельній реформі можна виділити два етапи:

 •  з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року – продаж земель тільки фізичним особам-громадянам України і розмірі не більше 100 га на одну особу;
 • з 1 січня 2024 року – знімаються обмеження на продаж землі юридичним особам, а також зростає обмеження до 10 тис. га.

Відповідно до ст.130 вищезазначеного закону набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

 • а) громадяни України;
 • б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
 • в) територіальні громади;
 • г) держава.

Юридичним особам до 2024 року заборонено купувати землю навіть якщо вони виключно з українськими власниками.

Навіть з 01 січня 2024 року набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі.

З 2024 року загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати десяти тисяч гектарів. При цьому, якщо громадянину України належить право власності на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді юридичної особи або лише на окремі акції, паї, для цілей цієї статті вважається, що такому громадянину, крім земельних ділянок, що належать йому на праві власності, також належить право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею, що дорівнює площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності юридичної особи, учасником (членом, акціонером) якої він є, помноженої на розмір частки такого громадянина, вираженої у відсотках, у статутному (складеному) капіталі, пайовому фонді цієї юридичної особи.

Земельну ділянку, яка уже є у користуванні, можна буде викупити за пільговою ціною у розмірі її нормативної грошової оцінки. Однак, ціна продажу сільськогосподарських земель, які виділені у натурі власникам земельних часток/паїв в інших ситуаціях не може бути меншою за НГО (до 01.01.2030).

Орендар земельної ділянки матиме переважне право на її купівлю. Однак, лише за умови рівної цінової пропозиції. Якщо конкурент дає більшу ціну, то все – земля буде продана конкуренту. Також орендар має ще одне право – передати своє право на переважну купівлю ділянки іншій особі. Про це орендодавця треба буде повідомляти письмово.

Заборонено купувати землю юридичним особам, учасниками яких є громадяни з держави-агресора, держави-окупанта. Також заборона поширюється на:

 • юридичних осіб, які пов’язані з терористичними організаціями;
 • юридичних осіб, у яких засновником є іноземна держава; юросіб, власники яких зареєстровані в офшорах;
 • юридичні особи та фізичні особи щодо яких діють санкції та спецзаходи;
 • юридичні особи, які створені за законодавством країн, які порушують вимоги ФАТФ щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням поширення зброї й тероризмом;
 • юридичним особам, серед учасників якої є іноземні громадяни (навіть після проведення референдуму), якщо вона розташована у 50 км до державного кордону.

Громадяни зможуть викупити землю з розстроченням у платежі на 10 років та переходом права власності при першому платежі. Цим можна буде скористатися, якщо земельна ділянка на 1 липня 2021 року уже є на правах:

 1. довічного успадкованого володіння;
 2. постійного користування;
 3. оренди шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року.

Окрім того, купити землю за сумнівну готівку не можна. Готівка заборонена і розрахунок має бути виключно у безготівковій формі. Купівля землі можлива лише за документального підтвердження джерела отримання коштів або інших активів. Отже, уже зараз треба подумати, як про доведення походження коштів на купівлю землі, так і завчасно мати потрібні суми на банківських рахунках.

Винарська Ольга, начальник Звенигородського бюро правової допомоги Смілянського місцевого центру з надання БВПД

Щоб отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань:

 • зателефонуйте на номер (04740) 21498 або на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103

Залишити відповідь