Звенигородська міська рада
Черкаська область, Звенигородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Всеукраїнський освітньо-культурний марафон "Наша незалежність"

Дата: 20.08.2021 10:52
Кількість переглядів: 317

Фото без опису

У Звенигородському краєзнавчому музеї ім. Т.Г. Шевченка зберігаються матеріали про видатного земляка політичного діяча, ім’я якого пов’язане з становленням нашої Незалежності В. М. Чорновола.

В’ячеслав Чорновіл народився 24 грудня 1937 року в селі Єрки Звенигородського  району ( нині Катеринопільський),  Київської ( нині Черкаської) області в родині сільських учителів. Батько -  Максим Йосипович ( 1909–1987) – викладач Української мови й літератури,  мати – Килина  Харитонівна (1909 – 1985) – учителька початкових класів.

Саме  історичне минуле Звенигородщини, її розкішна природа формували багатогранний характер майбутнього політика, літератора, позначились на його вдачі та світогляді. З села Вільховець походила материнська лінія роду В’ячеслава Чорновола ( корені відомі з ХІХ ст.). У 1946 році В’ячеслав пішов до школи у сусіднє село Гусакове (там працювали його батьки, читав В’ячеслав з чотирирічного віку), після 2-го класу навчання    сім’я переїхала на батьківщину матері Чорновіл (Терещенко) Килини Харитонівни. У с. Вільховці пройшла юність В’ячеслава.  1955 року  закінчив Вільховецьку середню школу із золотою медаллю і того ж року вступив до Київського державного університету ім. Т. Г.Шевченка на філологічний факультет, а з 2-го курсу перевівся на факультет журналістики.

 В’ячеслав Чорновіл разом з діячами культури Іваном Світличним, Іваном Дзюбою, Іваном Драчем, Євгеном Сверстюком, Борисом Антоненком - Давидовичем, Лесем Танюком, Василем Стусом, Василем Симоненком, Аллою Горською  започаткував в Україні національно – визвольний рух шістдесятників, був одним з найяскравіших  активістів цього руху, що в 60-ті – 70-ті роки протистояв тоталітарному режимові, виступав за відродження України, її мови, культури, духовності, державного суверенітету. У березні 1990 року В.Чорновіл був обраний депутатом Верховної Ради України та Львівської обласної Ради, у квітні 1990 року – Головою Львівської обласної Ради. З іменем В.Чорновола пов’язані численні політичні перетворення на Львівщині ( департизація державних підприємств і установ, узаконення національної символіки, створення широкої мережі демократичної преси, організаційне об’єднання демократичних сил Галичини, роздача селянам десятків тисяч гектарів землі, розбудова фермерства, початок роздержавлення промисловості та інш.) У Верховній Раді України В.Чорновіл є співголовою радикальної фракції “Незалежність”, що входить до опозиційної Народної Ради.

Восени 1991 року Вячеслав Чорновіл був кандидатом у Президенти України ( 2 місце, 7420727 голосів або 23,27%)

         У жовтні 1991 року на Великій козацькій раді В’ячеслава Чорновола обрано гетьманом українського козацтва.

          З квітня 1992 року – на постійній роботі в парламенті України. Народний депутат України двох наступних скликань – 1994 і 1998 років. Керівник депутатської фракції Народного Руху України. З 1995 року член української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи. 2007 року родичі політика погодилися віддати його батьківський дім для облаштування меморіального музею, який зараз є філією Черкаського обласного краєзнавчого музею.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь