Поради психолога. До уваги батьків, нова небезпечна гра!
Нова небезпечна гра для дітей та підлітків набирає популярності в Україні. Вона має назву «Червоні двері, жовті двері», або ж «Двері розуму», й розповсюджується через TikTok. Учасники такої гри намагаються ввести себе або друзів у транс. Водночас для дітей із нестійкою психікою це може загрожувати психічними зривами та нічними кошмарами.
Суть гри «Червоні двері, жовті двері» полягає в тому, що один підліток стає «провідником», а інший — «суб’єктом». Гравець лягає на коліна «провідника», і той починає масажувати скроні «суб’єкта», повторюючи фразу: «Червоні двері, жовті двері, двері іншого кольору».
Під час цього ритуалу руки «суб’єкта» мають бути підняті вгору, допоки той не побачить «двері». Тоді він має опустити руки. «Провідник», побачивши цей жест, починає розпитувати «суб’єкта»: «Що ти бачиш?», «Хто перед тобою?», «Опиши кімнату, якого вона кольору?», «Чи є хтось чи щось у кімнаті?».
За легендою, у цей момент «суб’єкт», перебуваючи у трансі, побачить перед собою двері кількох кольорів: жовтого, зеленого або червоного. Далі він має відчинити їх і потрапити в приміщення, після чого доповідати «провіднику», що він бачить. Якщо в кімнаті присутня велика кількість годинників або ж людина в чорному, то приміщення потрібно негайно покинути, щоб «не потрапити в пастку». Таким чином, ставлячи конкретні запитання, «провідник» проводить «суб’єкта» якимось потойбічним будинком. Головна умова гри — вчасно розбудити «суб’єкта», щоб той не застряг у цьому задзеркаллі назавжди.
Гра стала популярною з шаленою швидкістю. Тепер школярі постійно намагаються ввести когось у транс, знімаючи це на відео. Зрозуміти, чи справді дитина щось бачила під час ритуалу — неможливо, оскільки ніхто не хоче зізнаватися, що не бачив анічогісінько потойбічного. Діти починають вигадувати й додумувати різноманітні жахи, таким чином викликаючи інтерес до гри й спокушаючи дедалі більше друзів на проведення ритуалу.
Фахівці пояснюють, що насправді гра не відкриває двері в інший світ, а є психологічною маніпуляцією, яка вводить людину у стан сенсорної депривації Реальний ефект від «гри» — це запаморочення, нудота, панічні атаки, спотворення реальності та сильна тривожність після «виходу». Водночас, якщо в дитини є схильність до психічних захворювань, це може навіть викликати дебют хвороби. Вразливі діти можуть відчувати жах, оскільки фабула гри заснована на страху, а це призводить до невротичних станів, порушення сну, нічних кошмарів. Як правило, це впливає на навіюваних дітей. І якщо раніше ця навіюваність не проявлялася яскраво, то після таких ігор вона може посилитися. Хоча «Червоні двері, жовті двері» стали популярними лише зараз, сама концепція гри не нова. Вона бере початок із містичних ритуалів та фольклорних вірувань. За однією з версій, гра походить із Росії, де подібні експерименти активно поширювалися у містичних спільнотах. Вважається, що саме російські користувачі TikTok почали активно просувати цю «розвагу», як колись із сумнозвісним «Синім китом».
Як же вберегти свою родину від такої участі?
У випадку з кібернебезпекою в месенджерах краще діяти на випередження. Однією з порад фахівців є встановлення батьками заборони на вхідні повідомлення від незнайомих осіб. Також варто підтримувати довірливі стосунки у родині, уважно спостерігати за змінами в поведінці та настрої. Дитина, втягнута у комунікацію в “групах смерті”, уникає спілкування, не відповідає на уточнюючі запитання батьків під час перебування за комп’ютером чи телефоном, відмовчується.
При наближенні когось із старших швидко закриває вкладки, приховує зміст екрану. В поведінці це відображається підозрілою слухняністю і відстороненістю водночас, змінюється коло інтересів та друзів. Адже в її розумінні вона знайшла справжніх друзів у віртуальному товаристві та зрозуміла основний сенс життя. батькам в жодному разі не можна забирати телефон, закривати дитину вдома та обмежувати доступ до Мережі. В наш час, при бажанні, можна знайти вільний гаджет та доступ до Інтернету. Чим більше обмежувати підлітка, тим більше буде знаходитися способів обійти заборони. Немає сенсу говорити, що такі ігри небезпечні. Краще пояснити дитині про наслідки та те, що нею просто маніпулюють психічно хворі люди, які, можливо, знаходяться в інших країнах.
“Допомога батьків полягає у підтриманні дружніх відвертих стосунків з дитиною, встановленні емоційного контакту. Навчіть дитину мислити критично та обмірковувати все, що з нею відбувається. Ця навичка допоможе в майбутньому розрізняти інформацію та передбачати наслідки”
Підступність таких сект полягає в тому, що в “гру” може бути втягнута будь-яка дитина незалежно від виховання, благополуччя в родині та статків. Якщо ви пересвідчилися, що підліток уже в грі, — не потрібно його лаяти та звинувачувати. Дайте дитині свою підтримку, скажіть, що всі помиляються — це певний досвід і разом ви зможете безпечно з цим покінчити. Довіра — найцінніший елемент в родинних стосунках.
Проводьте зі своїми дітьми більше часу, концентруйте їхню увагу на фізичній активності, інтелектуальних та творчих заняттях. Будьте уважними до захоплень та внутрішнього світу свого чада, цікавтеся та розділяйте інтереси дитини, проявляйте небайдужість до її життя реального та віртуального